Węzeł żebrowy. Jak zrobić, żeby nie falował?

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Rozkładamy na łopatki  / Węzeł żebrowy. Jak zrobić, żeby nie falował?

Węzeł żebrowy. Jak zrobić, żeby nie falował?

Dziś jest czwartek, co oznacza, że przyszedł czas na kolejne zgłębianie tajników węzła żebrowego. Oprócz samego wiązania, istotne jest, aby zadbać o równość tego węzła. Jak to zrobić? Oto odpowiedź!

Węzeł żebrowy może przybierać różny kształt w zależności od tego, jak wiązane są poszczególne węzły.

Płaskie szeroko – węzeł luźniejszy

Żebrowy żebrowemu nierówny! No bo jeżeli wiążemy np. węzełki płaskie luźno i zamykamy je węzełkami żebrowymi, to nie powinnyśmy za mocno tego żeberka ściągać. Powstałaby wtedy taka luźna buła na górze, którą na dole ściągałoby sztywne żeberko. W takim przypadku żeberko wiążemy dość rozwlekle.

Oczywiście, nie o to chodzi, żeby zostawiać zbyt duże luzy, które będą powodować rozsypywanie się węzłów żebrowych. Żeberko trzeba luzować z umiarem – tak, by jednak węzły były zaciągnięte.

Płaskie ścisłe – mocniejsze ściąganie

Trudniejsza jest sytuacja, w której mocno ściągamy węzełki płaskie, bo np. robimy torebkę, która nie powinna mieć za dużych dziur. Wtedy ważne jest, by to żeberko, które ograniczać będzie węzełki płaskie, ściągać mocno. Nie chodzi o to, aby wiązać same węzły z ogromną siłą (najczęściej lepiej układają się one, gdy są wiązane umiarkowanie mocno), ale o dobre DOSUWANIE ich ku górze, napinając sznurek wiodący.

Podsumowanie

Odpowiednie wiązanie węzła żebrowego zależy od celu projektu i od tego, jaki masz styl plecenia. Jeżeli całą makramę wiążesz dość luźno, nie dosuwaj przesadnie do góry linii węzłów żebrowych. Natomiast jeżeli pleciesz ciasno albo zależy Ci na bardziej zwartej makramie, pamiętaj o dosuwaniu linii węzłów żebrowych na sznurku wiodącym. Teraz, gdy znasz różnice między tymi podejściami, możesz dostosować węzeł żebrowy do swojego projektu i cieszyć się pięknym efektem.

Niezależnie od tego, czy tworzysz torebki, biżuterię czy inne wyroby, właściwe wiązanie węzła żebrowego może być kluczem do sukcesu w twoich projektach.

Zobacz na filmie, jak dosuwać węzły żebrowe, gdy linia zaczyna falować:

Możesz też zobaczyć film pod tym linkiem.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej tym, jak pleść węzły żebrowe, żeby zawsze wychodziły, zajrzyj tutaj: Węzeł żebrowy. Ten tip to makramowy gamechanger