Makramowy wianuszek na drzwi. Wiosenny tutorial

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Makramowy wianuszek na drzwi. Wiosenny tutorial
Makramowy wianek na drzwi - tutorial

Makramowy wianuszek na drzwi. Wiosenny tutorial

Ten mały, makramowy wianuszek z kwiatkami, drewnianymi koralikami i chwostem to przepiękna, wiosenna ozdoba na drzwi. Wianuszek jest prostym projektem DIY, który przyozdobi Twoje mieszkanie, biuro, albo będzie prezentem dla bliskiej osoby. Chodź, zobaczysz, jak go zrobić. Zarezerwuj pół godziny – tyle powinno wystarczyć, by zrobić wiosenny wianuszek.

Materiały

Do wykonania wianuszka potrzebujesz:

  • Na płatki kwiatka (u mnie czerwony) – bawełnianego, plecionego o grubości 5 mm i długości 3 m,
  • Na rdzeń kwiatka (u mnie zielony) – bawełnianego, plecionego o grubości 5 mm i długości 1,5 m
  • Na rdzeń dla koralików (u mnie różowy, poliestrowy do żaluzji) – cienkiego sznurka o grubości 1 mm i długości 80 cm.
  • 5 małych koralików w dowolnym kolorze.
  • Podkładki do makramy, drewnianej z klipsem albo po prostu poduszki, do której przypniesz swoją robótkę.

Tutaj zobaczysz tutorial wideo z makramowym wianuszkiem DIY:

 

Makramowy wianuszek – tak go zapleciesz

Zacznij od drugiego sznurka z listy (sznurka-rdzenia, u mnie kolor zielony). Złóż go na pół i przypnij do podkładki. Następnie skrzyżuj końcówki i przełóż przez nie najdłuższy sznurek (u mnie czerwony). Wykonaj węzeł mocujący. Ściągnij końcówki pierwszego sznurka do góry, ale zostaw odrobinkę luzu. Następnie przełóż przez nie najcieńszy sznurek. Dobrze zaciągnij końcówki sznurka-rdzenia.

Teraz na sznurku-rdzeniu najdłuższymi sznurkami wykonaj naprzemiennie cztery połówki węzłów żebrowych. Potem połóż na górze skrzyżowane dwa sznurki-rdzenie i zawiń na nich długie sznurki na dwie strony (jak baranie rogi). Zanim zaciągniesz całość, nawlecz na najcieńsze sznurki koralik, a końcówki sznurków przewlecz między dwie warstwy rdzenia. Dopiero teraz zaciągnij całość i pod kwiatkiem zawiąż sznurkiem-rdzeniem węzeł płaski.

Pięć makramowych kwiatków

Od tego miejsca powtarzaj całość jeszcze cztery razy tak, by w sumie powstało pięć makramowych kwiatków.

Każdy kwiatek zaczynaj od skrzyżowania na wierzchu sznurków-rdzeni i zawinięcia na nich „baranich rogów” długimi sznurkami. Gdy zapleciesz pięć kwiatków, nie rób już na końcu węzła płaskiego, tylko zawiń całość w wianuszek, złap najcieńszym sznurkiem pętelkę z samego początku robótki i zwiąż ciasno węzłem.

Frędzle złap opaską i utnij na równo. Wianuszek możesz podkleić od spodu taśmą dwustronną i zamocować np. na drzwiach wejściowych wokół wizjera.

Miłego plecenia!

Czy można zapleść wianuszek na warsztatach na żywo?

Jeżeli chcesz nauczyć się zaplatać makramowe kwiatki i robić z nich wianuszki na drzwi, zapraszam Cię na cykliczne warsztaty makramy w pracowni Szkoły Makramy SNAGart w Warszawie.

N tych spotkaniach dzieje się prawdziwa makramowa magia! Do tej pory wspólnie zaplatałyśmy: makramowe torebki, siatki, abażury, lampiony, choinki, ozdoby bożonarodzeniowe, skrzaty, makramy ścienne (przede wszystkim projekty indywidualne dziewczyn), sowy, łapacze snów, pisanki, lustra, kwiatki, wianki… i cały czas pojawiają się kolejne pomysły na zajęcia!

Jeżeli chcesz dołączyć do którejś z grup, zajrzyj na tę stronę: Cykliczne warsztaty makramy w Warszawie, wybierz termin dla siebie i zapisz się na zajęcia od najbliższego miesiąca 🙂

Tutorial w skróconej wersji znajdziesz też na Instagramie

Zaobserwuj Szkołę Makramy SNAGart po więcej takich poradników 🙂

Możesz też zeskanować kod QR: