Węzeł żebrowy. Ten tip to gamechanger

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Węzeł żebrowy. Ten tip to gamechanger
Zaciągaj węzeł żebrowy do tyłu makramy, a nie w dół. Wtedy nie będzie przerw między kolejnymi liniami węzłów.

Węzeł żebrowy. Ten tip to gamechanger

To prawdziwy makramowy gamechanger! Masz problem z wiązaniem kolejnych linii węzłów żebrowych tak by wychodziły jedna pod drugą? Spróbuj tego sposobu. Praca we sznurkami stanie się łatwa i przyjemna, a linie węzłów wychodzić będą tam, gdzie chcesz. Zapraszam do lektury!

  1. Czym jest węzeł żebrowy i w jakich dziedzinach się go stosuje?
  2. Dlaczego węzeł żebrowy często nie wychodzi?
  3. 4 zasady wiązania węzła żebrowego.
  4. Tip, który zmienia wszystko. Z tym ruchem węzeł będzie wychodził tam, gdzie chcesz.

Węzeł żebrowy – podwójny półsztyk albo wyblinka

Węzeł żebrowy to węzeł, który pod obciążeniem sam się zaciska i blokuje. I właśnie ze względu na tę cechę jest wiele dziedzin, w których się go stosuje. Żeglarze znają go pod nazwą podwójny półsztyk. Używają go do cumowania łodzi.

Wspinacze nazywają go wyblinką. Węzeł ten służy im (a właściwie nam, bo mi też zdarza się wspinać) przede wszystkim do autoasekuracji na drogach wielowyciągowych.

Tak jak w żeglarstwie podwójny półsztyk i we wspinaniu wyblinka, węzeł żebrowy w makramie jest jednym z podstawowych splotów. Trudno wyobrazić sobie kogoś, kto jest zaawansowany w makramie, ale nie potrafi wiązać tego splotu. Węzeł żebrowy potrafi jednak spowodować naprawdę duże kłopoty.

Dlaczego węzeł żebrowy często nie wychodzi?

Zgubiony sznurek wiodący, zły sposób wiązania drugiej pętli, za mocne zaciąganie węzłów, podciąganie całości już po zapleceniu, nierówne zaciąganie dwóch pętli, zaciąganie sznurka plotącego w dół – to tylko część błędów, jakie zdarzają się przy pleceniu węzłów żebrowych. Z wszystkimi spotykam się na warsztatach Makrama dla początkujących i na większość z nich można coś zaradzić.

Najważniejsze są…

4 zasady wiązania węzłów żebrowych

Od tych zasad zwykle zaczynamy naukę zaplatania węzłów żebrowych. A brzmią tak:

  1. Jeżeli zaplatasz od lewej do prawej, sznurek wiodący trzymasz w prawej ręce i nie puszczasz. Dla ułatwienia możesz zawiązać sobie węzełek-znacznik na końcu. Pomoże Ci w znalezieniu sznurka wiodącego, gdy się zgubi.
  2. Sznurek wiodący trzymasz SZTYWNO. On nie związuje węzła jak wtedy, gdy wiążesz sznurowadła. Wokół sznurka wiodącego zaplatasz węzły pozostałymi sznurkami.
  3. Sznurek wiodący jest nad sznurkami, które plotą, a sznurki które plotą są nad sznurkiem wiodącym. Jeżeli zaczniesz wiązać węzeł sznurkiem, który jest nad sznurkiem wiodącym, splot nie wyjdzie prawidłowo.
  4. Sznurek wiodący trzymasz dokładnie w miejscu, w którym ma się znaleźć linia węzłów żebrowych. Nie wyżej, nie niżej, nie przyciągasz go do siebie. Sznurek wiodący ma być w płaszczyźnie makramy.

Tutaj znajdziesz film z zastosowanymi tymi czterema zasadami wiązania węzłów żebrowych.

Tip, który zmienia wszystko

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy węzły wiążesz prawidłowo, ale między kolejnymi liniami żeberek pojawiają się przerwy, których nie chcesz mieć? Jest na to jeden prosty sposób: węzły zaciągaj sznurkiem nie w dół, ale do tyłu pracy, a nawet lekko w górę. Zobacz na wideo, jak to robić:

Więcej takich przydatnych wskazówek możesz poznać na warsztatach na żywo. Wszystkie tematy znajdziesz w zakładce WARSZTATY. Jesteśmy też na Febliku.