Masz ten nawyk? Zmień go, a węzły żebrowe będą wychodzić lepiej

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Jak to zrobić?  / Masz ten nawyk? Zmień go, a węzły żebrowe będą wychodzić lepiej
Zakazany ruch przy pleceniu węzła żebrowego

Masz ten nawyk? Zmień go, a węzły żebrowe będą wychodzić lepiej

Gdy skończysz rząd węzełków żebrowych, nie zaciągaj go całego do góry! Jeżeli to zrobisz, zaciągniesz tylko co drugą zaplecioną pętelkę. Pozostałe nie zmienią się. Przez to Twój rządek nie tylko się nie wyrówna, ale jeszcze uwydatnią się „ząbki”.

Dzieje się tak dlatego, że naturą węzła żebrowego jest jego blokowanie się przy zaciąganiu. Ta jego właściwość wykorzystywana jest, gdy np. cumujemy łódź (wiążemy wtedy podwójny półsztyk) albo stosujemy techniki autoasekuracji we wspinaniu (wtedy pomocna jest wyblinka). Zarówno podwójny półsztyk, jak i wyblinka to nic innego, jak znany w makramie węzeł żebrowy.

Jak zrobić równy rząd węzłów żebrowych?

Jeżeli chcesz, żeby Twoje węzełki lepiej się układały, podciągnij je lekko na sznurku wiodącym i delikatnie uformuj rząd palcami. Wtedy całość ładnie się wyrówna. Jak to zrobić? Zobacz na filmie:

Może się jednak zdarzyć, że nie wykonujesz „zakazanego ruchu”, ale i tak masz problem z nierówno zaciągniętymi pętelkami węzła żebrowego. Masz tak? W takiej sytuacji poluzuj lekko cały węzeł, pociągnij za pętlę z tyłu (zaciągniesz w ten sposób pierwszą część żeberka), wybierz luz, a następnie zaciągnij drugą część węzła.

Nie przejmuj się, jeżeli nie od razu udaje Ci się zapleść idealne dla swojej pracy żeberko! Węzły żebrowe wymagają sporo treningu i ćwiczeń. Dużo zależy też od rodzaju sznurka, jakiego używasz, a także… stopnia Twojego wypoczęcia. Moja mama zawsze powtarza, że jeżeli chcemy, by poszczególne części makramy były symetryczne, zaplatać je tego samego dnia. Możemy bowiem np. słabiej zaciągać węzełki, gdy jesteśmy zmęczeni, a mocniej – gdy się wyśpimy. Jeżeli lewą część łańcucha zrobimy w piątek wieczorem, a prawą – w niedzielne przedpołudnie, sploty różnić się między sobą siłą zacisku.

I jeszcze jedna bardzo, bardzo ważna rzecz: na każdym etapie swojej nauki pamiętaj, że makramę robisz dla siebie to Tobie ma podobać się Twoja praca.

Potrzebujesz makramowych porad?

Więcej o węzłach żebrowych znajdziesz w tym wpisie: To prawdziwy makramowy gamechanger. Zobacz, jak zaciągać węzły żebrowe, żeby wychodziły tam, gdzie chcesz

Daj znać, czy to przydatny tip! I subskrybuj Szkołę Makramy SNAGart na YouTube.

A jeżeli chcesz sprawdzić te ruchy na żywo, wpadnij na warsztaty. Aktualny kalendarz znajdziesz tu: Warsztaty w Szkole Makramy SNAGart. Jesteśmy też na Febliku. Do zobaczenia!