Warsztaty makramy – 8 pytań i odpowiedzi

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Warsztaty makramy – 8 pytań i odpowiedzi

Warsztaty makramy – 8 pytań i odpowiedzi

Czy dam radę? Jak można się zapisać? Czy na warsztaty przychodzą seniorki jak ja? Jakie są różnice między poszczególnymi tematami warsztatów? – to tylko niektóre z pytań, które pojawiają się przy okazji zapisów na warsztaty makramy w Szkole Makramy SNAGart. Czas na nie odpowiedzieć!

1. Czym się różni „Pierwsza makrama” od „Makramy dla początkujących” i „Makramy dla średnio zaawansowanych”?

Te trzy tematy to tak naprawdę trzy etapy makramowego wdrożenia 🙂 I tak:

„Pierwsza makrama” – warsztaty trwają dwie godziny, zużywamy pół motka sznurka (ale na własność dostajecie cały, 100-metrowy motek, można w domu powtórzyć wzór), opowiadam o historii makramy, rodzajach sznurków i uczymy się węzłów: mocującego, płaskiego, żebrowego, opaski i baryłki. Warsztaty dobre na sam początek przygody ze sznurkami, dla kogoś, kto chce sprawdzić, czy to w ogóle jest dla niego.

„Makrama dla początkujących” – warsztaty trwają 3,5-4 godziny, zużywamy cały motek sznurka 100 m. Na zajęciach opowiadam o historii makramy, rodzajach sznurków, a węzły, których się uczymy to: mocujący, płaski, żebrowy, żebrowy zakańczający, perła, opaska i baryłka. Od tych warsztatów można zacząć przygodę ze sznurkami albo może być to drugi etap, jeżeli zaliczyło się już „Pierwszą makramę”.

„Makrama dla średnio zaawansowanych” – to dłuższe warsztaty, trwają ok. 6 godzin i nie polecam zaczynać od nich makramowej przygody. Dlaczego? Żeby w temat wejść spokojnie, stopniowo, a nie od razu serwować sobie bardzo długie warsztaty. Na zajęciach nie wprowadzam już w temat sznurków i nie opowiadam o początkach makramy (chyba że jest takie zapotrzebowanie). Nie uczymy się też od podstaw węzła płaskiego i żebrowego. Zamiast tego pokazuję, jak łączyć je w kompozycje i skupiamy na szacowaniu długości sznurków. Na tych warsztatach uczymy się diamentów, muszli, a także wszystkiego tego, czego tylko uczestniczki chcą się nauczyć. Pracujemy albo na wzorze, który zaproponuję, albo pleciemy to, co dziewczyny chcą pleść.

2. Czy na zajęcia trzeba coś przynosić?

Nic poza dobrym humorem 🙂 Wszystkie materiały zapewniam, na miejscu jest też woda, kawa, herbata i coś słodkiego. Jeżeli do kawy potrzebujesz np. mleka sojowego, daj znać, a będzie takie czekać na Ciebie na zajęciach.

3. Czy dam radę, jeżeli do tej pory nie plotłam ze sznurków?

Tak! Większość osób przychodzi na warsztaty nie potrafiąc pleść makram i nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś nie dał rady. Jeżeli będziesz mieć kłopot np. z wiązaniem węzła płaskiego, poszukamy takiego sposobu, żebyś dała radę go zapleść. Jeżeli problem sprawi węzeł żebrowy, opowiem Ci o czterech zasadach, których jeżeli będziesz pilnować, to węzeł zawsze Ci się uda. A jeżeli zupełnie nie polubisz się z którymś węzłem, dostosujemy wzór makramy do Twoich preferencji – usuniemy nielubianą kompozycję i zastąpimy inną. Tak, żeby plecenie było przyjemnością, a nie udręką.

4. Gdzie szukać terminów i zapisów?

Najbardziej aktualne terminy znajdziesz zawsze na snagart.nakiedy.pl. Tam można zobaczyć kalendarz warsztatów na najbliższe tygodnie, a także zapisać się na zajęcia. Jeżeli chcesz to zrobić, ale widzisz, że nie ma już miejsc, daj znać i zaproponuj swój termin – postaram się ustalić nowy, który będzie Ci pasował.

5. Mam grupę znajomych, czy zrobisz warsztaty tylko dla nas?

Pewnie! Jeżeli zbierze się ok. 5-6 osób w Warszawie lub Giżycku albo 10 w innym miejscu, przyjadę i zrobię dla Was zajęcia. Organizujesz wieczór panieński i chcecie popleść? Nie ma sprawy, także mogę poprowadzić dla Was takie okolicznościowe warsztaty. Nie pobieram dodatkowej opłaty za dojazd.

6. Czy można zapisać się na warsztaty na miejscu i zapłacić gotówką?

Nie. Nie prowadzę obrotu gotówkowego. Formularze zapisów na warsztaty na snagart.nakiedy.pl działają do godziny przed zajęciami, można więc zapisać się nawet w ostatniej chwili. Jeżeli masz problem z zapisem przez formularz, daj znać, a przeprowadzimy procedurę ręcznie. Zawsze jednak zapisuję na zajęciach po przedpłacie na konto.

7. Chcę zrobić prezent bliskiej osobie. Jak mogę podarować jej warsztaty?

Najlepiej kupując imienny bon na warsztaty. W zakładce snagart.pl/sklep wybierz bon z odpowiednim tematem warsztatów i złóż zamówienie. Pamiętaj, by podać w nim imię i nazwisko osoby obdarowywanej. Dzięki temu będę mogła zidentyfikować ją, gdy już zgłosi się na warsztaty.

8. Czy na warsztaty przychodzą osoby w moim wieku?

To pytanie najczęściej zadają seniorki. I odpowiedź brzmi: TAK! I to ile! I to są naprawdę cudowne spotkania. Wiele z pań zostaje z pracownią na stałe i przychodzi na kolejne warsztaty. Jeżeli jesteś w tej grupie i myślisz, czy zapisać się na zajęcia, to nie myśl dłużej, tylko dołącz do nas.