Ile potrzebuję sznurka do makramy? – SNAGart
14986
post-template-default,single,single-post,postid-14986,single-format-standard,theme-creator,eltd-core-1.3.1,woocommerce-no-js,creator-ver-1.8,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-top,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-slide-from-bottom,eltd-dark-header,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Ile potrzebuję sznurka do makramy?

SNAGart / Blog  / Ile potrzebuję sznurka do makramy?

Ile potrzebuję sznurka do makramy?

„Mam pomysł na makramę, ale nie wiem, ile sznurka potrzeba. Jak to oszacować?” – to problem, którego doświadczyła większość z nas, makramowych pleciug. Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować sznurek potrzebny do makramy.

 

Sznurek odmierzony na makramową torebkę

 

To działanie to: (Yx4+Z)x2.

Y to docelowa długość naszej makramy, dlatego dobrze mieć w głowie chociaż wstępne wyobrażenie tego, jak wyglądać będzie nasza praca.

Z to przewidywana długość frędzli.

Jeżeli nie jesteś pewna, czy lepiej wyglądać będą frędzle dłuższe czy krótsze, daj większy zapas. Stare, dziennikarskie powiedzenie mówi: łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić. Słyszałam to często, gdy chciałam dowiedzieć się, czy mój tekst na dany dzień do gazety ma być długi czy krótki. Mówili: pisz, pisz, najwyżej skrócimy 🙂

Wszystko to mnożymy przez dwa, obcinamy, składamy na pół i wiążemy np. na kiju. Czyli wzór jest na jeden złożony sznurek w naszej makramie. Jeżeli chcesz mieć wzór na jedną końcówkę do plecenia, pomijasz to, co jest poza nawiasem, czyli „x2”.

Tutaj dobrze widać różnicę 0 ile sznurka jest, gdy zaczynamy robotę, a ile zostaje przy jej końcu

 

Wzór na długość sznurka, który właśnie poznałaś, to wzór ogólny. Ma swoje odstępstwa – zdarzają się wzory mniej sznurkochłonne, ale są i takie, na które potrzebujesz trochę innego przelicznika. Napiszę tu o jednej z takich sytuacji.

Pasek lub długa spirala – inny przelicznik

Taka sytuacja to np. najprostszy makramowy pasek do sukienki, wykonany z zaplecionego jeden pod drugim węzła płaskiego. Albo przy długich (100-150 cm), spiralnych łańcuchach (obie rzeczy wykonane z np. dwóch sznurków złożonych na pół). Gdy masz do wykonania taką rzecz, zastosuj taki przelicznik Yx6+Z, ale w czasie zawieszania sznurka na patyku lub sprzączce zrób to tak, by jedna końcówki miały takie długości: Yx5, Y+Z, Y+Z, Yx5. Czyli składasz sznurek nie na pół, ale tak, by jedna końcówka miała docelową długość makramy plus długość frędzla, a druga – pięć razy tyle, co docelowa długość makramy. I te krótsze końcówki są po środku, dłuższe natomiast – na zewnątrz.

Druga – przeciwstawna – sytuacja jest wtedy, gdy wiemy, że sznurek, który właśnie kroimy, nie będzie się zaplatał dużo węzłów. Jeżeli w naszej pracy będzie dużo „powietrza”, możemy wtedy odmierzyć krótszy sznurek. Na to jednak przelicznika już nie ma – musisz próbować dopasowywać sznurki sama.

Uf! Proste? Jeżeli masz pytania, pisz do mnie na messengerze fb.com/pracowniasnagart albo mejlem na pracowniasnagart@gmail.com – spróbujemy rozwikłać wszelkie zagadki.

PS Nieustannie zapraszam na kurs „Makramowa torebka ONLINE”, na którym w dowolnie przez siebie wybranym czasie i miejscu możesz własnoręcznie zapleść torebkę ze sznurka. Możesz wybrać wariant ze sznurkiem lub bez. Więcej szczegółów jest tu (kliknij w fotkę!)