Ile sznurka do makramy? - SNAGart
14986
post-template-default,single,single-post,postid-14986,single-format-standard,theme-creator,eltd-core-1.3.1,woocommerce-demo-store,woocommerce-no-js,creator-ver-1.10,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-top,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-slide-from-bottom,eltd-dark-header,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Ile sznurka do makramy?

SNAGart / Blog  / Ile sznurka do makramy?

Ile sznurka do makramy?

„Mam pomysł na makramę, ale nie wiem, ile sznurka potrzeba. Jak to oszacować?” – to problem, którego doświadczyło większość z nas, makramowych pleciug. Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować, ile sznurka potrzebne jest na makramę, którą mamy plan stworzyć.

To działanie to: (4 x długość docelowego wzoru + zwisająca wolna część/frędzel) x 2.

Docelową długość naszej makramy mierzymy trochę z głowy, dlatego dobrze mieć chociaż wstępne wyobrażenie tego, jak wyglądać będzie nasza praca.

Płaski, pionowy wzór mierzymy tak:

2. Łańcuch mierzymy tak:

Frędzle (tutaj akurat frędzle środkowej części makramy) mierzymy tak:

Jak długi frędzle w makramie?

Jeżeli nie jesteś pewna, czy lepiej wyglądać będą frędzle dłuższe czy krótsze, daj większy zapas. Stare, dziennikarskie powiedzenie mówi: łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić. Słyszałam to często, gdy chciałam dowiedzieć się, czy mój tekst na dany dzień do gazety ma być długi czy krótki. Mówili: pisz, pisz, najwyżej skrócimy 🙂

Gdy już policzymy, ile sznurka potrzebujemy na naszą makramę, tniemy poszczególne sznurki, składamy na pół i wiążemy np. na kiju. Wzór jest bowiem na jeden złożony sznurek w naszej makramie, czyli dwie plotące makramę końcówki. Jeżeli chcesz mieć wzór na jedną końcówkę do plecenia, pomijasz to, co jest poza nawiasem, czyli „x2”.

Uważaj na jednostki miary!

W większości przypadków zdarzy się, że wzór, który chcemy pleść, będzie miał poniżej 1 m. Pamiętaj, że jeżeli mnożysz centymetry, dostaniesz wynik w centymetrach.

Czyli jeżeli mnożysz 30 cm x 8, to wynik 240 to liczba centymetrów. Jeżeli chcesz dostać wynik w metrach, to albo podziel teraz go przez 100, albo działanie przeprowadź w metrach, czyli mnóż 0,30 m x 8.

Niby oczywiste, a jednak czasem się człowiek zaplącze.

Druga rzecz: w tutorialach, zwłaszcza angielskich, często podane będziesz mieć dwie długości sznurków: w centymetrach/metrach i calach. 1 cal to 2,54 cm.

Tutaj dobrze widać różnicę 0 ile sznurka jest, gdy zaczynamy robotę, a ile zostaje przy jej końcu

Pasek lub długa spirala – inny przelicznik

Wzór na długość sznurka, który właśnie poznałaś, to wzór ogólny. Ma swoje odstępstwa – zdarzają się wzory mniej sznurkochłonne, ale są i takie, na które potrzebujesz trochę innego przelicznika. Napiszę tu o jednej z takich sytuacji.

 

Spirala i łańcuch z węzłów płaskich – ile potrzeba na nie sznurka?

Ja u siebie stosuję przelicznik dla długości jednego sznurka: długość docelowej spirali/łańcucha x 5 + 2 x frędzel.

Z tym że sznurka nie składam już na pół, ale w ten sposób (uwaga, będzie żenujący obrazek z Painta):

No dobra, to nie był Paint, bo pracuję na Macu 😀 Ale do rzeczy.

Zewnętrzne, pomarańczowe sznurki to sznurki, które będą pleść – mają 4 długości docelowego wzoru + długość frędzla

Wewnętrzne, zielone sznurki to sznurki, na których będziemy pleść. Pozostają nieruchome. Ich długość to 1 długość docelowego łańcucha + długość frędzla

Dużo większe zużycie: muszle, liście…

Więcej sznurka potrzebujemy natomiast do makramowych muszli i innych wzorów, które opierają się na wielu liniach węzłów żebrowych. W przypadku mniej znanych wzorów dobrze jest zrobić próbkę z małej ilości sznurka, by zobaczyć, jakie jest zużycie na dany wzór.

Mniejsze zużycie

Przeciwstawna sytuacja jest natomiast wtedy, gdy wiemy, że sznurek, który właśnie kroimy, nie będzie się zaplatał dużo węzłów. Jeżeli w naszej pracy będzie dużo „powietrza”, możemy wtedy odmierzyć krótszy sznurek. Na to jednak przelicznika już nie ma – musisz próbować dopasowywać sznurki sama.

Uf! Proste? Jeżeli masz pytania, pisz do mnie na messengerze fb.com/pracowniasnagart albo mejlem na pracowniasnagart@gmail.com – spróbujemy rozwikłać wszelkie zagadki.

Jeżeli nie chcesz kombinować ze sznurkiem i wolisz gotowy schemat, zapraszam Cię do SKLEPU. Są tam Makramopudełka, czyli zestawy do makramy. Możesz zapleść makramę na kiju albo makramowe lustro 🙂

Makramopudełko - zestaw do makramy dla początkujących. Kolor jasnoszary

Makramopudełko – zestaw do makramy dla początkujących. Kolor jasnoszary