Ile sznurka do makramy?
„Mam pomysł na makramę, ale nie wiem, ile sznurka potrzeba. Jak to oszacować?” – to problem, którego doświadczyło większość z nas, makramowych pleciug. Tymczasem jest jeden prosty przelicznik, który pomaga oszacować, ile sznurka potrzebne jest na makramę, którą mamy plan stworzyć. UWAGA! Przelicznik nie będzie działał dla wszystkich i jego zastosowanie jest ograniczone. Przeczytasz o tym więcej tu: „Ile sznurka na makramę?” To najczęstszy makramowy problem. Mam rozwiązanie!
To działanie to: (4 x długość docelowego wzoru + zwisająca wolna część/frędzel) x 2.
Docelową długość naszej makramy mierzymy trochę z głowy, dlatego dobrze mieć chociaż wstępne wyobrażenie tego, jak wyglądać będzie nasza praca.
Płaski, pionowy wzór mierzymy tak:
2. Łańcuch mierzymy tak:
Frędzle (tutaj akurat frędzle środkowej części makramy) mierzymy tak:
Jak długi frędzle w makramie?
Jeżeli nie masz pewności, czy lepiej wyglądać będą frędzle dłuższe czy krótsze, daj większy zapas. Stare, dziennikarskie powiedzenie mówi: łatwiej kijek pocienkować, niż go potem pogrubasić. Słyszałam to często, gdy chciałam dowiedzieć się, czy mój tekst na dany dzień do gazety ma być długi czy krótki. Mówili: pisz, pisz, najwyżej skrócimy 🙂
Gdy już policzymy, ile sznurka potrzebujemy na naszą makramę, tniemy poszczególne sznurki, składamy na pół i wiążemy np. na kiju. Wzór jest bowiem na jeden złożony sznurek w naszej makramie, czyli dwie plotące makramę końcówki. Jeżeli chcesz mieć wzór na jedną końcówkę do plecenia, pomijasz to, co jest poza nawiasem, czyli „x2”.
Uważaj na jednostki miary!
W większości przypadków zdarzy się, że wzór, który chcemy pleść, będzie miał poniżej 1 m. Pamiętaj, że jeżeli mnożysz centymetry, dostaniesz wynik w centymetrach.
Czyli jeżeli mnożysz 30 cm x 8, to wynik 240 to liczba centymetrów. Jeżeli chcesz dostać wynik w metrach, to albo podziel teraz go przez 100, albo działanie przeprowadź w metrach, czyli mnóż 0,30 m x 8.
Niby oczywiste, a jednak czasem się człowiek zaplącze.
Druga rzecz: w tutorialach, zwłaszcza angielskich, często podane będziesz mieć dwie długości sznurków: w centymetrach/metrach i calach. 1 cal to 2,54 cm.
Pasek lub długa spirala – inny przelicznik
Wzór na długość sznurka to wzór ogólny. Ma swoje odstępstwa – często zdarzają się wzory mniej sznurkochłonne, ale wiele jest takich, na które potrzebujesz trochę innego przelicznika. Napiszę tu o jednej z takich sytuacji.
Spirala i łańcuch z węzłów płaskich – ile potrzeba na nie sznurka?
Ja u siebie stosuję przelicznik dla długości jednego sznurka: długość docelowej spirali/łańcucha x 5 + 2 x frędzel.
Z tym że sznurka nie składam już na pół, ale w ten sposób (uwaga, będzie żenujący obrazek z Painta):
No dobra, to nie był Paint, bo pracuję na Macu 😀 Ale do rzeczy.
Zewnętrzne, pomarańczowe sznurki to sznurki, które będą pleść – mają 4 długości docelowego wzoru + długość frędzla
Wewnętrzne, zielone sznurki to sznurki, na których będziemy pleść. Pozostają nieruchome. Ich długość to 1 długość docelowego łańcucha + długość frędzla.
Pamiętaj jednak, że to wzór, który działa u mnie. Jeżeli masz inny styl plecenia (czyli inaczej ściągasz węzły), nie będzie miał zastosowania. Wtedy lepiej zrobić próbkę i na jej podstawie wykonać obliczenia. Jak to zrobić, możesz nauczyć się na kursie Makramatyka ONLINE.
Dużo większe zużycie: muszle, liście…
Więcej sznurka potrzebujemy natomiast do makramowych muszli i innych wzorów, które opierają się na wielu liniach węzłów żebrowych. W tym przypadku oraz wtedy, gdy do czynienia mamy z mniej znanymi wzorami, próbka powinna być absolutną podstawą obliczeń.
Mniejsze zużycie
Przeciwstawna sytuacja jest natomiast wtedy, gdy wiemy, że sznurek, który właśnie kroimy, nie będzie się zaplatał dużo węzłów. Jeżeli w naszej pracy będzie dużo „powietrza”, możemy wtedy odmierzyć krótszy sznurek. O ile? Musisz policzyć to samodzielnie. Dodać zużycie policzone na podstawie próbek np. węzłów żebrowych i wolne przestrzenie, które mają się znaleźć w makramie.
Uf! Proste? Chyba nie. Nic dziwnego, w końcu nie bez przyczyny problem z obliczaniem długości sznurków to jedno z najpoważniejszych makramowych zagadnień na świecie. Jeżeli masz pytania, pisz do mnie na messengerze fb.com/pracowniasnagart albo mejlem na kontakt@snagart.pl – spróbujemy rozwikłać wszelkie zagadki.
Namawiam też do skorzystania z kursu Makramatyka ONLINE, który dobrze wyjaśnia pracę z próbkami, pokazuje Makramatyczną Formułę do obliczania długości i zawiera Kalkulator Makramatycznej Formuły, który pozwala uniknąć rozpisywania długich działań 🙂
Jeżeli nie chcesz kombinować ze sznurkiem i wolisz gotowy schemat, zapraszam Cię do SKLEPU. Są tam Makramopudełka, czyli zestawy do makramy. Możesz zapleść makramę na kiju.