Chwost w makramie. Jak go zrobić?

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Jak to zrobić?  / Chwost w makramie. Jak go zrobić?

Chwost w makramie. Jak go zrobić?

Chwost to taki szczegół, który nada naszej makramie charakteru. Nie jest trudny, szybko się go robi, a często rozwiązuje problemy – np. zbyt krótkich frędzli.

Pomysł na ten wpis przyszedł mi do głowy nagle. Na jednej z grup pojawiło się pytanie o to, jak zakończyć taki łańcuch (fotkę zrobiłam sama, spiralka na podobieństwo):

Moja pierwsza myśl: może chwost? Właściwie nic innego do głowy mi nie przyszło, a chwosty ratowały mi dotąd niejedną makramową pracę. Tak doradziłam i chyba trafiłam 😉

Mój wykończony wygląda tak:

No ale do rzeczy.

Po co chwost?

Dziś w cyklu „Jak to zrobić” zajmujemy się magią, czyli sprytnym rozwiązaniem, jakim jest chwost. Dziewczyny, które zajmują się zasłonami, pewnie znają chwosty właśnie z tej dziedziny. Albo te z Was, które robią chusty na szydełku – chwosty występują czasem na rogach chust. To takie zwisające dzyndzle z frędzlami, coś jak podłużne pompony.

W naszej dziedzinie, czyli w makramach, najczęściej są wykończeniem frędzli albo stanowią sprytne zszycie siatki na dole:

Węzeł, który stosujemy do chwostów, nazywamy u nas opaską i przydaje się nie tylko przy zakańczaniu prac. Jest świetnym wykończeniem/mocowaniem pasków do torebek i siatek. Zresztą zobaczcie same:

Chwost potrafi też ratować nieudane frędzle. Jak? Możesz to zobaczyć na przykładzie plecaczka, który kiedyś udziergałam na szydełku. Niestety, klapka wykonana była z niedużej liczby sznurków, a do tego była – w zestawieniu z plecaczkiem – dość mała, co spowodowało widok dość smętny. To wtedy wymyśliłam, że może jak pogrupuję frędzle w chwosty i pozwiązuję zwykłymi supłami, całość będzie wyglądała bardziej godnie. I tak zrobiłam. Sama oceń, jak wyszło 🙂

Podobnie fajnie chwosty sprawdzą się w sytuacji, gdy przytniemy zbyt krótkie frędzle w naszej pracy.

Chwost/opaska – jak to zrobić?

Ano tak: na początek przygotowujemy sobie sznurek pomocniczy, z którego będziemy wiązać opaskę. Może być w kolorze roboty albo innym – zmiana koloru może być ciekawym urozmaiceniem pracy.

Sznurek powinien nie być za krótki, jeżeli będzie za długi, nic się nie stanie. Ile to jest „nie za krótki”? Od 25-30 cm wzwyż (w zależności od pożądanej szerokości opaski). Gdy zrobisz pierwsze chwosty, będziesz już wiedzieć, ile sznurka potrzeba do jakiej opaski.

Składamy sznurek pomocniczy tak, by miał krótszą i dłuższą końcówkę, kładziemy na sznurkach, które będziemy owijać i dłuższą końcówką „kręcimy” zbliżając się do pętelki. Gdy nasza opaska będzie już wystarczająco gruba (czyli taka, jak chcemy), przeciągamy tę dłuższą końcówkę, która „kręciła” przez pętelkę, puszczamy, łapiemy za drugą końcówkę (tę, która na początku była krótsza i znajduje się pod opaską) i ciągniemy – tak, by węzełek, który powstał w pętelce, znalazł się mniej więcej w połowie opaski. Łapiemy wtedy dwie końcówki, zaciągamy, obcinamy je przy opasce. I gotowe.

Wszystko zobaczysz na filmie

Miłego plecenia!

PS Jeżeli zaczynasz przygodę z makramą, może spróbujesz od razu zacząć od konkretu? Oto taka propozycja – kurs Makramowa torebka ONLINE, który może zrobić nawet osoba początkująca (ale zaawansowana oczywiście też)!