Warsztaty makramy. Czego można się nauczyć?

Szkoła Makramy SNAGart / Blog  / Warsztaty makramy. Czego można się nauczyć?

Warsztaty makramy. Czego można się nauczyć?

Spokojna pracownia, nastrojowa muzyka, do tego dobra herbata i węzełki. Dużo węzełków. To w bardzo dużym skrócie warsztaty w pracowni SNAGart w Warszawie. Co możesz zapleść ze mną na warsztatach?

Makramowa torebka
To zajęcia, na których nauczysz się podstawowych węzłów makramy, a jednocześnie stworzysz coś, co będziesz mogła zabrać ze sobą na miasto czy koncert. Z czterogodzinnych warsztatów dziewczyny wychodzą z własnoręcznie zaplecionymi torebkami z trójkątnymi klapkami i frędzlami. Kolory sznurków wybierać można na miejscu w pracowni (możliwości jest dużo), do wyboru pozostaje także ostateczny kształt klapki. Oprócz samej instrukcji plecenia dowiesz się też podstawowych rzeczy o sznurkach, z których można pleść i tego, jak dopasowywać długość sznurka do pracy, którą chcemy stworzyć.

Makramowa torebka. Każde dzieło inne!

Siatka na zakupy
Na tych warsztatach wracamy do przeszłości i pleciemy siatki podobne do tych, które znamy z dzieciństwa. Najpierw uczymy się, jak szacować liczbę sznurków oraz jak obliczyć potrzebną długość, a potem przechodzimy do nauki podstawowych makramowych węzłów. Po 3-4 godzinach każda z uczestniczek wychodzi z zajęć z własnoręcznie wykonaną siatką i może od razu ruszać na zakupowe szaleństwo!

Siatka z makramy. Jest radość!

Makramowy kwietnik
To klasyka makramy. Jeden z najprostszych dodatków do domu, który pozwala fajnie zagospodarować domową zieleń – zmieści się jej w mieszkaniu jeszcze więcej niż gdy trzymamy kwiatki tylko na parapecie. Na warsztatach uczestniczki otrzymują sznurki potrzebne do wykonania kwietnika, ale też drewniane kółka, na których plotą swoje prace, koraliki, którymi mogą je przyozdobić, a na koniec także osłonkę na doniczkę – tak, by po powrocie do domu od razu mogły umieścić w kwietniku roślinę i zawiesić. Zajęcia zwykle trwają ok. dwóch godzin i poprzedza je wprowadzenie na temat rodzajów i grubości sznurków.

Makramowy kwietnik i ostatnie cięcie sznurków

Makramowy abażur – lampa z makramy
Ten dodatek, który po prostu „robi” wnętrze. Warsztaty zaczynamy zwykle wprowadzeniem na temat sznurków, następnie wiążemy sznurki do stelaży, po czym przechodzimy do nauki podstawowych makramowych węzłów. Uczymy się też, jak wplatać w pracę kolejne obręcze. Po czterech godzinach można albo zakończyć pracę, albo kontynuować plecenie w domu, by lampa była wyższa. Wszystkie materiały potrzebne do wykonania abażura otrzymasz na zajęciach.

Makramowy abażur. Tak wygląda wplatanie lampy

Lustro w makramie
Na warsztatach dowiesz się, jak okrągłe lustro wpleść w metalowe obręcze i zapleść wokół makramę. Do obsadzenia lustra nie używamy kleju, wszystko wykonujemy za pomocą sznurka i obręczy. Najpierw docinamy sznurek, następnie wiążemy mocowanie, zaplatamy węzły, a na koniec przycinamy i rozczesujemy. Zajęcia trwają ok. 3-4 godzin.

Tak powstaje lustro w makramie

Łapacz snów
Obręcz, sznurek, makramowe węzły i pióra na dole. Na warsztatach dowiesz się, jak to wszystko połączyć w efektowny łapacz snów. Nauczysz się, jak szacować długość sznurka i jak rozczesywać uplecione już pióra. Warsztaty trwają 3-4 godziny.

Makramowy łapacz snów

Makramowa biżuteria – mikromakrama
To makrama w pomniejszeniu. Pracujemy już nie na stojąco z wiszącym projektem, ale na siedząco przy stole. Osoby początkujące zaczynają pracę z grubszym sznurkiem, by potem przenieść wyuczone węzełki na cieńsze. Dziewczyny, które wcześniej miały już do czynienia z biżuterią, od razu zaczynają pleść docelowe bransoletki. Do pracy używamy dedykowanych do mikromakramy, oryginalnych podkładek BeadSmith.

Makramowa biżuteria, czyli mikromakrama

Jak się zapisać?
Informacje o wszystkich dostępnych terminach warsztatów znajdują się na profilu pracowni na Facebooku, zapisywać zaś można się na snagart.nakiedy.pl. W tym miejscu możesz też od razu zapłacić za zajęcia (dostępne są szybkie przelewy).

Nie ma tego, co chcesz zapleść?
Jeżeli masz pomysł na zajęcia, których nie widzisz w wydarzeniach, daj znać – zorganizuję je. Grupa nie musi być duża, wystarczą 2-3 chętne osoby.

Chcesz wpaść do mnie na zajęcia, ale nie jesteś z Warszawy?
Napisz, a może uda się zorganizować zajęcia w Twojej okolicy. Do dyspozycji mam pełnego sznurków #makramobusa – chętnie przyjadę i zorganizuję warsztaty dla chętnych. Miejsce – może być park, dom kultury, plaża albo ogród.