Makrama dla początkujących. Co to za warsztaty?
23220
post-template-default,single,single-post,postid-23220,single-format-standard,theme-creator,eltd-core-1.3.1,woocommerce-demo-store,woocommerce-no-js,creator-ver-1.10,eltd-smooth-scroll,eltd-smooth-page-transitions,eltd-mimic-ajax,eltd-grid-1200,eltd-blog-installed,eltd-default-style,eltd-fade-push-text-top,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-menu-item-first-level-bg-color,eltd-dropdown-slide-from-bottom,eltd-dark-header,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive

Makrama dla początkujących. Co to za warsztaty?

SNAGart / Blog  / Makrama dla początkujących. Co to za warsztaty?
Makrama ścienna Bystra

Makrama dla początkujących. Co to za warsztaty?

Zaczynasz myśleć o tym, żeby nauczyć się makramy? Jednym z pierwszych haseł, jakie wpiszesz do wyszukiwarki, pewnie będzie „makrama dla początkujących”. Bardzo się mylę? 🙂

Bez względu na to, czy szukasz warsztatów, czy wzorów na makramy do samodzielnego zaplatania, na początek potrzebujesz czegoś prostego. W tym wpisie opowiem Ci, co „makrama dla początkujących” oznacza w Szkole Makramy SNAGart.

Makrama dla początkujących – warsztaty na żywo

Bystra – to model makramy, który opracowałam specjalnie na warsztaty dla początkujących w makramie. Gdy rozważałam poszczególne elementy, zależało mi na tym, byś na swoich pierwszych zajęciach nauczyła się możliwie największej liczby splotów, które potem będzie można wykorzystać w przyszłych pracach.

Są to węzły:

 • płaski – podstawowy węzeł makramy
 • żebrowy – drugi podstawowy węzeł makramowy
 • perła – kombinacja węzłów płaskich, która tworzy perłę (ang. macrame berry)
 • węzeł żebrowy zakańczający – nieco inaczej wykonany węzeł żebrowy, może przydać się potem np. do wykonywania makramoych proporczyków albo innych elementów zakończonych chwostem
 • opaska – przydatna w chwostach, pięknie wykańcza zwisające grupy frędzli, przydaje się też w torebkach i siatkach
 • baryłki – to urozmaicenie pracy na koniec warsztatów, zawsze sprawia dużo radości 🙂

Oprócz tego na zajęciach uczymy się także, jakie sznurki nadają się do których typów makram, a także jak liczyć długość sznurka na makramy. Każda z dziewczyn dostaje oczywiście wszystkie materiały, a dodatkowo w prezencie próbnik sznurków i schemat plecenia Bystrej. Kijek, który dostajesz, jest zawsze nieco dłuższy niż to konieczne – chodzi o to, byś mogła dowolnie rozbudować swoje dzieło, jeżeli będziesz mieć na to ochotę.

Zajęcia trwają ok. 4 godzin. W tym roku nowość: każda uczestniczka po zajęciach dostaje PDF z bardzo szczegółową instrukcją plecenia makramy. Dzięki temu bez problemu można odtworzyć wszystko w domu, a także pokazać plecenie przyjaciółce, córce, teściowej, mamie, a i babcia pewnie też chętnie spróbuje 🙂

Terminy sprawdzić możesz w zakładce WARSZTATY, w wydarzeniach na Facebooku fb.com/pracowniasnagart albo w naszym systemie rezerwacji snagart.nakiedy.pl.

Zestaw do makramy dla początkujących

Makramopudełka powstały z potrzeby chwili. Gdy w pandemii zostaliśmy wszyscy zamknięci w domach, nie mogłam siedzieć bezczynnie. Zapakowałam więc nasze warsztaty do pudełek i zaczęłam wysyłać je do moich kursantek. Atmosferę spotkań ciężko jest przenieść. Brakuje zapachów, herbaty, śmiechu, klimatu i długich rozmów na tematy niekoniecznie makramowe. Ale próbujemy: do zestawów zawsze dołączam smakołyki, a w pleceniu wspieram zdalnie – przez messengera, na profilu na FB, na grupie Szkoła Makramy i za pośrednictwem telefonów i emaili. I wychodzi!

Makrama dla początkujących. Zestaw do makramy – Makramopudełko

Makrama dla początkujących. Zestaw do makramy – Makramopudełko

I tak w Makramopudełku w wersji dla początkujących do zaplecenia jest dokładnie ta sama Bystra, co na zajęciach na żywo. Opracowałam dla niej bardzo szczegółową instrukcję, dzięki której nie będziesz mieć żadnych problemów z samodzielnym zapleceniem. W momentach, które mogą sprawić problem, umieściłam linki do filmików.

W pudełku znajdziesz:

 • kijek z Mazur – naturalny, o różnych grubościach i nieregularnych kształtach. Zbieramy je i przygotowujemy w Miłkach pod Giżyckiem.
 • 100 m sznurka bawełnianego plecionego w wybranym kolorze
 • Szczegółową instrukcję plecenia Bystrej
 • prezent: minizestaw do samodzielnego wykonania makramowego piórka i odnośnikiem do filmiku. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak plecie się z drugiego typu sznurka – sznurka skręcanego, który daje się rozczesać.
 • i drugi prezent: słodkie niespodzianki, które umilą Ci pracę 🙂
Makrama dla początkujących. Zestaw do makramy – Makramopudełko

To makrama, którą można zapleść na zajęciach albo z zestawem do makramy dla początkujących

Zestawy wypróļowało już kilkadziesiąt dziewczyn, wszystkie dały radę zapleść swoje pierwsze dzieła. Niektóre z nich zdecydowały się nawet na kolejne pudełka: makramowe lustro i makramową sowę.

Nie musisz też martwić się o to, kiedy dostaniesz swoją paczkę z zestawem do makramy. Poza weekendami (chociaż i w weekendy się zdarza) wysyłam paczki w dniu zamówienia. Oczywiście, o ile Twoje zamówienie nie wpłynie do mnie o 22:00. Ale już np. te z 20-21:00 udaje mi się często jeszcze tego samego dnia wrzucić do paczkomatu. To chyba przez wieloletnią pracę w gazetach bardzo lubię zamykać dzień późno wieczorem i ogarniać przesyłki najszybciej jak się da!

Makrama dla początkujących. Zestaw do makramy – Makramopudełko

Dziś opisałam Ci warsztaty Makrama dla początkujących w wersji tradycyjnej, czyli z makramą na kiju. Ale jeżeli zaczynasz, a chcesz zrobić np. coś użytkowego, możesz przyjść na dowolne warsztaty kupić dowolne Makramopudełko (także to z makramowym lustrem) albo zdecydować się na kurs online (makramowa siatka albo makramowa torebka). Wszystkie zajęcia w realu, online czy w wersji pudełkowej zaczynam od absolutnych podstaw, na pewno dasz sobie radę.